Що таке стрес?

стресс

Канадський ендокринолог Ганс Сельє, відомий світу як творець теорії стресу, писав: «Стрес – це аромат і смак життя. Оскільки стрес пов’язаний з будь-якою діяльністю, уникнути його може лише той, хто нічого не робить. Але кому приємне життя без дерзань, без успіхів, без помилок?» То давайте розберемося в тому, що таке стрес, чим він корисний та шкідливий.

Системний та психічний

За типом стрес буває системним, тобто таким, що запускає фізіологічну відповідь організму на травму, запалення, інфекцію тощо, а також психічним, пов’язаним з реакцією нервової системи на різні подразники. І гіркий сум, і неймовірна радість – це фактори стресу для людини на психологічному рівні. Саме такий стан, власне, ми й звикли називати стресом.

Ганс Сельє також запровадив у наукове використання терміни «еустрес» та «дистрес». Перший означає короткочасні зміни в організмі, спрямовані на оптимальне пристосування до умов, що різко змінилися. Це корисний стрес, який додає нам життєвих сил, допомагає долати труднощі. А от дистрес шкідливий, бо він триває надто довго, тому адаптаційні механізми організму вичерпують свій ресурс. Саме дистрес ми зазвичай і вважаємо стресом, бо його причини пов’язані з нервуванням та негативними емоціями.

Хто відчуває стрес?

Щодня кожен з нас має безліч приводів для переживань, особливо люди, які багато працюють і ведуть активний спосіб життя. Шеф встав не з тієї ноги та насварив за дрібницю, партнери підвели, і довелося працювати в авральному режимі. І ще у школу викликають, бо дитина утнула якусь дурницю. Всі подібні речі звичайно трапляються циклічно і послідовно, і здається, що чорна смуга не закінчиться ніколи…

У кожного свої стреси, але наслідки їх завжди однакові: ми постійно відчуваємо неспокій, тривогу, запаморочення, головний біль, стаємо надто дратівливими, втрачаємо сон та апетит. Людям, які можуть дозволити собі у будь-яку мить полишити всі справи та відпочити, розслабитися, простіше подолати стрес. Однак більшість з нас живуть у стані постійного цейтноту. Це, по суті, кожен, хто працює або навчається (часто-густо – паралельно з підробітками). Немає часу не тільки, щоб день-другий передихнути, а й навіть як слід виспатися. Складання звітів, іспитів, термінове виконання справ, обіцянок та доручень… Увечері почуваєшся, немов вичавлений лимон. І від самої думки про те, що завтра вранці вся та «карусель» розпочнеться знову, стає моторошно. Від такого нервового навантаження можна й захворіти! Якщо все це – про вас, то немає сумніву у тому, що ви знаходитеся у стані дистресу. Страждають від нього і люди літнього віку: вони нервуються через свої хронічні хвороби, бояться стати тягарем для рідних або ж залишитися на самоті.

Бестіа стане у пригоді

Коли людина відчуває, що наблизилася до межі, вона йде в аптеку і просить «щось заспокійливе». У таких випадках слід орієнтуватися на особливості самопочуття. Річ у тім, що дистрес «б’є» по певних органах і системах. Тому у когось загострюються проблеми з травленням (гастрит, виразка шлунка), хтось починає відчувати серце (прискорений пульс, порушення ритму), а багато хто просто втрачає сон. У таких випадках стануть у пригоді засоби лінійки Бестіа на основі валеріани та інших лікарських трав. Є спеціальна Бестіа, що заспокоює і підтримує шлунок, є Бестіа для знервованого серця, а також два засоби Бестіа проти безссоння: один – з мелатоніном, а інший – з магнієм та вітамінами групи В.

Бестіа – це ще та штука при стресі!

Хочеш знижку?mail