Що таке безсоння: симптоми, причини, як боротися

бессонница

Більшість людей з власного досвіду знають, що таке безсоння. Увечері важко заснути, а вночі якась невидима сила будить, причому іноді й кілька разів. Потім заснути дуже складно, а вранці, прокинувшись від дзвінка будильника, почуваєшся геть розбитим.

Симптоми та ознаки безсоння

Уві сні відбувається відновлення організму, він накопичує резерви, щоб людина залишалася здоровою. Наприклад, у фазі повільного сну організм виробляє гормони та речовини для природного знеболювання (ендорфіни), а у фазі швидкого сну мозок обробляє інформацію, яку отримав за день, що допомагає адаптації в умовах стресу.

Здоровий сон сприяє підтримці в нормі всіх фізіологічних функцій організму, а безсоння їх порушує. Його основний симптом – труднощі із засинанням увечері. Людина годинами повертається з боку на бік, не може знайти зручну позу. А щойно їй вдається задрімати, найменший шум будить. Інша поширена ознака порушення сну – часті нічні пробудження, після яких довго не вдається заснути.

У ті проміжки часу, коли люди все ж таки сплять, у багатьох виникають хропіння і синдром обструктивного апное сну. Для цього синдрому характерні короткі, на кілька секунд зупинки дихання уві сні. Внаслідок апное знижується рівень кисню в крові, що призводить до підвищення згортання крові, а це ризик інфарктів та інсультів. Крім того, хропіння та апное збільшують ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

Австралійські вчені з Університету Квінсленда провели кілька досліджень (на лабораторних мишах і за участю понад 500 осіб віком 71-78 років) і з’ясували, що нестача кисню через зупинки дихання спричиняє таку саму дегенерацію нейронів, яка характерна для деменції. До того ж в організмах людей, які страждають на хропіння та апное, більше білків-маркерів хвороби Альцгеймера, тобто ризик занедужати для них підвищений. А серед вже хворих на цей різновид старечого слабоумства, за даними Міжнародної Асоціації із синдрому Альцгеймера, 20% жінок та 30% чоловіків мають апное уві сні.

Отже, постійні порушення сну неминуче призводять до серйозних наслідків. Люди, яких регулярно мучить безсоння, скаржаться на підвищену стомлюваність, денну сонливість, головний біль, стрибки артеріального тиску і більш схильні до появи тяжких захворювань.

Причини виникнення безсоння

Коли серед ночі у сусідів раптом починає лунати гучна музика, у будь-якої людини сон моментально кудись відлітає. Але подібні зовнішні причини безсоння – лише один із багатьох факторів, що спричиняють цей стан. До безсоння часто призводить емоційний стрес: у періоди нервового та фізичного напруження нам важко розслабитись увечері, а без цього спокійний та глибокий сон неможливий.

До причин безсоння належать також серцево-судинні захворювання, больовий синдром, наслідки травм, прийом деяких ліків (при гіпертензії, аритмії, астмі тощо), гормональні зміни в організмі у жінок, а також у підлітків та людей старшого віку, особливо у жінок у період менопаузи. Безсоння однаково часто вражає як чоловіків, і жінок, зокрема під час вагітності.

Лікування та профілактика безсоння

Щоб позбутися безсоння, краще усунути фактор, який його зумовлює. Іноді достатньо не переїдати за вечерею, не пити міцний чай, добре провітрювати спальню, гуляти перед сном, приймати теплий душ, лягати і вставати в той самий час і в будні, і у вихідні. Важливо також не дивитися на ніч телевізор і відключитися від денних проблем, тривожних думок. Хороші методи лікування безсоння та відновлення душевної рівноваги – це спокійні заняття, що навіюють сонливість: читання, плетіння на спицях чи гачком, розгадування кросвордів.

Впоратися із безсонням допомагають і різноманітні аптечні засоби. Наприклад, Бестіа Спокійний сон. Цей комплекс містить валеріану, магній та вітаміни групи В. Бестіа Спокійний сон діє за рахунок того, що його компоненти заспокоюють, знімають нервову напругу. Після прийому цього засобу за 1 годину до того, як лягти в ліжко, людина зазвичай спокійно засинає і спить усю ніч, не прокидаючись.

Завдяки Бестіа Спокійний сон безсоння відступає, вранці з’являється бадьорість – можна плідно працювати, навіть якщо робота вимагає пильної уваги, гострої пам’яті та швидкої реакції.

Хочеш знижку?mail