Активуйте засіб для сну: як мелатонін може відновити здоровий відпочинок

Крутитися, дивитися у стелю… Через безсоння час сну може перетворитися на муку, коли спокою немає. Будь-хто, хто бореться з проблемами сну, знає, що це завдає як фізичної, так і емоційної шкоди.

Ви не самотні зі своєю проблемою. Фактично близько 30% дорослих американців іноді страждають від безсоння. А хронічних випадків ще більше.

Хороші новини в тому, що ефективна допомога існує, причому надійний засіб є… просто у наших тілах. Продовжуйте читати, щоб дізнатися, як працює гормон мелатонін, кому буде корисний його прийом та як природним чином забезпечити міцний сон за допомогою здорового способу життя.

Як мелатонін регулює цикли сну

Ви коли-небудь замислювалися, що контролює наші цикли сну та неспання? Відповідь криється в шишкоподібній залозі головного мозку та ключовому гормоні мелатоніні, який вона виробляє. На синтез мелатоніну впливає вплив світла: його рівень підвищується увечері та падає вранці. Цей щоденний ритм, відомий як «біологічний годинник», сигналізує про те, коли ми природно стаємо сонними або енергійними.

Cow pineal glands

Коли все правильно, тобто увечері темніє і рівень мелатоніну зростає, ми засинаємо. Його вплив допомагає нам залишатися у відновлювальному сні до того часу, поки вранці у віконце не проб’ється світло. Однак ця вбудована в людину система не завжди працює в нашому сучасному мінливому світі.

Поширені причини порушень сну

Коливання рівня мелатоніну спрямовані на захист нормальних циркадних ритмів, але є багато чинників, які порушують цей природний процес.

Вплив нічного світла порушує вироблення мелатоніну

Вуличні ліхтарі, екрани гаджетів та інші джерела штучного світла блокують природний синтез мелатоніну, що ускладнює розслаблення перед сном.

Спосіб життя з високим рівнем стресу запобігає викиду мелатоніну

Напружений графік роботи, проблеми у фінансах, відносинах чи пов’язані з іншими стресами часто змушують нас нервувати, що заважає розслабитися та заснути.

Хронічні проблеми зі здоров’ям погіршують сон

Хронічний біль, астма, апное уві сні, синдром неспокійних ніг та шлунково-кишкові проблеми провокують безсоння та ранні пробудження.

Проблеми психічного здоров’я та безсоння

Безсоння зазвичай супроводжує такі стани, як депресія, тривога, посттравматичний стресовий та біполярний розлад, шизофренія.

Якщо рівень мелатоніну падає або не досягає піку, страждає сон. Дилема посилюється, коли люди звертаються до швидких рішень для покращення ситуації.

Woman sleeping morning

Недоліки снодійних препаратів

Існує безліч безрецептурних та рецептурних ліків, які лікарі можуть порекомендувати та які часто виявляються корисними. Однак прийом лікарських засобів від безсоння пов’язаний із ризиками. До них належать неприємні побічні ефекти, порушення режиму сну, залежність, проблеми толерантності та синдром відміни. Завжди краще обговорити все, що ви можете помітити чи відчути, зі своїм лікарем.

Більше того, багато ліків не здатні забезпечити по-справжньому спокійний сон. Замість того, щоб сприяти відновлювальним стадіям глибокого і швидкого сну, вони часто призводять до погіршення якості сну, до примусового псевдосну.

Дієтичні добавки з мелатоніном: природна альтернатива

З огляду на недоліки ліків безпечні, але ефективні альтернативи мають явну привабливість. Ось де може проявити себе мелатонін.

«Коли рівень мелатоніну підвищується, це переводить вас у стан спокійного неспання, що сприяє сну», — пояснює експерт зі сну Університету Джонса Хопкінса Луїс Ф. Буенавер, доктор філософії, CBSM.

Як сполука м’якої дії, що виробляється у нашому організмі, мелатонін позбавлений недоліків синтетичних препаратів. Він просто коригує та посилює природні процеси, допомагаючи стабілізувати режим сну. Ключем до успіху є використання досить невеликої дози в потрібний час.

Як ефективно використовувати мелатонін

Хоча мелатоніну приписують здатність викликати сон, його фактична роль полягає у регулюванні внутрішнього годинникового механізму, який забезпечує можливість відпочинку. Замість того, щоб негайно спричинити сонливість, мелатонін створює основу для сну, знижуючи концентрацію уваги з наближенням часу сну.

Для досягнення найкращих результатів приймайте мелатонін приблизно за 30-60 хвилин до бажаного сну. Це дає достатньо часу для досягнення його пікового рівня в крові та прояви ефектів, що спричиняють сон.

Оскільки реакція кожної людини різна залежно від таких факторів, як вік, стан здоров’я та чутливість, розумно починати з малого дозування мелатоніну. Спершу прийміть 0,5 мг мелатоніну, а потім при необхідності збільште дозу до 1 або 3 мг, максимум до 10 мг. Перевищення цього дозування зрідка дає перевагу. 3 мг – найпоширеніша доза.

Хоча мелатонін доступний у дозах до 10 міліграмів, завжди консультуйтеся зі своїм лікарем перед тривалим використанням дієтичних добавок, особливо якщо ви вагітні, годуєте груддю, приймаєте інші препарати або лікуєте якесь захворювання.

Кому буде корисним мелатонін?

Якщо у вас:

  • Безсоння
  • Розлад добового біоритму у зв’язку з далеким перельотом
  • Порушення сну під час позмінної роботи
  • Раннє ранкове пробудження
  • Проблеми з настроєм, зумовлені сезонним афективним розладом.

…тоді мелатонін може допомогти нормалізувати цикл сну.

Дослідження також показують, що мелатонін полегшує перед- та післяопераційні нервові розлади у пацієнтів лікарень. Він також дає ефект зниження тривожності.

Працюючи в поєднанні з природними біоритмами, мелатонін допомагає тілу і розуму розслабитися і відновитися, чого вони так потребують.

Поширені запитання: міфи про сон проти фактів

МІФ: регулярний прийом мелатоніну змусить ваше тіло виробляти менше власного.

ФАКТ: мелатонін не пригнічує і не зменшує здатність організму виробляти цей гормон. Додатковий прийом мелатоніну просто дає імпульс природному синтезу, коли це необхідно.

МІФ: чим вища доза, тим краще ви будете спати.

ФАКТ: коли йдеться про мелатонін, то часто менше означає краще. Для багатьох людей лише від 0,5-3 мг за 30-60 хвилин до сну достатньо, щоб допомогти заснути. Почніть з низької дози та поступово збільшуйте її, використовуйте максимальну дозу в 10 мг для додаткової користі.

МІФ: мелатонін — це заспокійливий засіб, який змушує вас миттєво заснути.

ФАКТ: мелатонін не відразу викликає сон. Натомість він допомагає регулювати загальний цикл сну/неспання у відповідний час. Після прийому може знадобитися більше години, перш ніж виникне сонливість.

МІФ: мелатонін безпечний для регулярного використання дітьми.

ФАКТ: хоча деякі педіатри дозволяють періодичне використання мелатоніну для дітей, регулярно цього робити не можна, бо є ризик порушення нормального розвиту. Організм дитини природним чином виробляє достатню кількість мелатоніну і зазвичай не потребує його прийому. Коригування способу життя краще сприяє здоровому сну дітей.

МІФ: прийом мелатоніну подарує вам яскраві сни.

ФАКТ: дослідження не показують посилення або порушення сновидінь. Проте мелатонін, ймовірно, підтримує якість швидкого сну, необхідного для нормальної активності мозку уві сні.

МІФ: вживання продуктів, багатих на мелатонін, підвищує рівень гормону настільки, щоб покращити сон.

ФАКТ: мелатонін з таких продуктів, як вишня, виноград і волоські горіхи, розщеплюється занадто швидко після споживання і не впливає на сон. Дієтичні добавки в належних дозах і в належний час працюють набагато краще.

Metalonin

Звички, які оптимізують ефект мелатоніну

Хоча додатковий прийом мелатоніну може принести бажане полегшення для тих, хто бореться з проблемами сну, він найкраще працює як частина комплексного плану дій. Обов’язково зосередьтеся на таких здорових звичках, важливих для гігієни сну:

  • Допоможіть вашому мозку і тілу розслабилися: прийміть теплу ванну, послухайте заспокійливу музику, попрактикуйте глибоке дихання, помедитуйте або повільно зробіть кілька вправ на розтяжку, використовуючи пози йоги.
  • Перетворіть свою спальню на затишне місце, призначене лише для відпочинку. Використовуйте щільні штори, пристрій для генерації білого шуму та підтримуйте температуру в межах 16–20 °C.
  • Уникайте переїдання, вживання кофеїну та алкоголю щонайменше за 3 години до сну.
  • Заспокоюйте тривожний розум за допомогою ведення щоденника, легкого читання.
  • Обмежте вплив синього світла, що випромінюється телефонами, комп’ютерами та іншою електронікою, за 1–2 години до сну.

Застосовуючи такий підхід, ви можете підготувати ґрунт для того, щоб дієтична добавка з мелатоніном творила дива ще краще. Солодких снів!

Мелатонін: ефективний натуральний засіб для сну

Якщо вам регулярно складно заснути чи спати всю ніч, мелатонін може допомогти відновити природний цикл сну та активності. Цей м’який гормон щоночі сигналізує вашому мозку, коли настав час розслабитися і підзарядитися. Його прийом дозволяє уникнути неприємних побічних ефектів снодійних та допомагає багатьом людям спати спокійно.

Для досягнення найкращих результатів почніть із низької дози від 0,5 до 3 мг, приймайте її за 30–60 хвилин до запланованого часу сну та щодня дотримуйтесь здорового режиму дня.

Хочеш знижку?mail