«Цей стан називається парадоксальним або активним сном, тому що фаза швидкого сну насправді дуже близька до неспання», — сказав доктор Раджкумар Дасгупта, спеціаліст із медицини сну та пульмонології в Медичній школі Кека Університету Південної Каліфорнії.
До відкриття вченими в 1950-х роках фази швидкого сну зі швидкими рухами очей (REM) було незрозуміло, що взагалі щось відбувається в мозку вночі. Проте сьогодні дослідники розуміють сон як дуже активний процес, що складається з різних його типів, включаючи REM, який у певному сенсі зовсім не схожий на відпочинок.
Хоча тіло зазвичай залишається нерухомим під час швидкого сну, мозок дуже активний. Він створює сни, а також синтезує спогади та знання. Вчені все ще працюють над тим, щоб розгадати, як саме працює цей дивний стан свідомості.
Коли виникає фаза швидкого сну
Усю ніч «у нас ритмічно чергуються паттерни різних стадій сну: повільного 1, 2, 3 фази та швидкого, — сказала Ребекка Роббінс, викладач медицини Гарвардської медичної школи.
Повільний сон - Етап 1. Легкий сон, коли ви лише засинаєте
- Етап 2. Глибший сон із уповільненням дихання/частоти серцевих скорочень
- Етап 3. Дуже глибокий сон для відновлення тіла
| Швидкий сон - Мозкові хвилі прискорюються
- Очі швидко рухаються під повіками
- Виникають яскраві сновидіння
- М’язи нерухомі
|
В ідеалі за ніч відбуваються п’ять циклів чергування повільного і швидкого сну по 90-110 хвилин кожен. У більшості випадків швидкий сон стає тривалішим наприкінці ночі, безпосередньо перед пробудженням.
Ключові переваги якісного швидкого сну
Дослідження показують, що швидкий сон життєво важливий для низки параметрів.
Емоційне здоров’я
«Це своєрідна нічна терапія», — сказав Метью Вокер, професор нейробіології та психології Каліфорнійського університету в Берклі. |
Швидкий сон допомагає обробляти емоційні переживання та травматичні спогади. Знімаючи емоційний заряд із неприємних подій, він регулює настрій і сприяє психічному здоров’ю. Порушення швидкого сну пов’язані із такими станами, як депресія та тривога.
Консолідація пам’яті
Під час швидкого сну ваш мозок інтегрує нову інформацію та досвід дня в наявні мережі знань. Цей процес консолідації пам’яті «фіксує» нещодавно вивчений матеріал, щоби покращити його запам’ятовування.
Креативність і вирішення проблем
Нові зв’язки, які утворюються в мозку під час швидкого сну, покращують здатність до творчого мислення та розв’язання проблем. Дослідження показують підвищення продуктивності у виконанні творчих завдань після нічного сну з нормальними фазами швидкого сну.
Ризики для здоров’я, пов’язані з нестачею швидкого сну
Якщо ви погано спите, що призводить і до скорочення часу швидкого сну, то наслідки можуть бути такими:
- Уповільнення мислення та забудькуватість.
- Зниження здатності до навчання.
- Пригнічення настрою і емоційна нестабільність.
«Порушення регуляції швидкого сну також пов’язане з такими проблемами когнітивного та психічного здоров’я, як уповільнення мислення та депресія», — сказала доктор Анна Крігер з Weill Cornell Medicine. |
Постійне порушення швидкого сну також підвищує ризик:
- Деменції
- Хвороби Паркінсона.
- Передчасної смерті.
Одне дослідження показало, що кожне зменшення фази швидкого сну на 5% пов’язане з підвищенням ризику смерті на 13% протягом 20 років.
Захист вашого швидкого сну
Ви не можете спеціально щось зробити, щоби покращити свій швидкий сон. Але хороша гігієна сну допомагає забезпечити его достатні і якісні фази.
✅ Постійний графік сну/активності
✅ Уникайте алкоголю
✅ Обмежте світло/шум протягом ночі
✅ Прохолодна, тиха і темна спальня
| ❌ Не недооцінюйте загальну тривалість сну
❌ По можливості уникайте снодійних
❌ Лікуйте апное сну
❌ Порадьтеся з лікарем про ліки
|
«Щоби мати здоровий швидкий сон, треба просто забезпечити собі нормальний сон, а все інше зробить ваш мозок», — сказала доктор Індіра Гурубхагаватула з Penn Medicine.
Подальше вивчення швидкого сну
Залишаються значні прогалини в розумінні того, як саме швидкий сон впливає на здоров’я та ризик захворювань. Поточні дослідження спрямовані на те, щоб дізнатися більше про такі речі:
- Механізми, що пов’язують швидкий сон з неврологічними станами.
- Можливі методи покращення якості та тривалості швидкого сну.
- Зв’язки між порушеннями швидкого сну та наслідками для здоров’я.
У міру того, як внутрішня робота швидкого сну буде з’ясовуватися, ми розширюватимемо можливості використовувати його переваги для зміцнення когнітивного, емоційного та неврологічного здоров’я.
Висновок
Поки ваше тіло відпочиває, ваш мозок залишається дуже активним під час швидкого сну: він створює нові зв’язки, обробляє спогади, регулює настрій і потенційно підтримує довголіття. Міцний сон – це достатня кількість і якість фаз швидкого сну, що допомагає на тривалий період зберегти психічне та неврологічне здоров’я.
Як Bestia може допомогти вам покращити сон
Спокійний сон необхідний для здоров’я, тому багатьом корисно використовувати дієтичну добавку Bestia Melatonin.
Bestia Melatonin – це ліпосомальні капсули для захисту мелатоніну від кислого вмісту шлунка. Крім того, ліпосомальне покриття забезпечує покращене всмоктування мелатоніну в кровотік, що дає змогу ефективно регулювати циркадні ритми, цикли сну та активності.
Адекватна кількість мелатоніну допомагає покращити структуру сну, зокрема забезпечити достатній час фаз швидкого сну. Швидкий сон дозволяє мозку і тілу відновлюватися та перезаряджатися, підтримує когнітивні функції, такі як консолідація пам’яті та емоційна регуляція.
Оптимізуючи рівень мелатоніну в нічний час, Bestia покращує засинання, тривалість та ефективність сну. У відгуках про цей засіб люди повідомляють про те, що легше засинають та сплять всю ніч. Прокинувшись, вони почуваються більш відпочилими, енергійними, у гарному настрої та з ясністю розуму.
Тож якщо сон тікає від вас, подумайте про те, щоб спробувати Бестіа Мелатонін, щоб ночі були спокійнішими.